
För muspekaren över bilden för att zooma


ISOLERINGSRULL ARMAFLEX AF-25mm/EA 4m2 SJÄLVHÄFTANDE
AF/ArmaFlex är det första extremt flexibla, slutna celler isoleringsmaterial utrustat med Microban®-antimikrobiell skydd. Produkten extremt låga värmeledningsförmåga och extremt hög ångdiffusionsmotstånd förhindrar långsiktig energiförlust och ånggenomträngning och minskar risken för korrosion inom isoleringen.
AF/ArmaFlex är lämpligt för isolering och skydd av luftkanaler, kalla rör och tankar samt för dämpning av strukturskall i dricksvatten- och avloppsanläggningar. På grund av dess unika mikrocellulära struktur är monteringen enkel.
Inbyggd och slitfast Microban®-skydd ger ett extra skyddsnivå mot mögeldväxter och svamp, vilket gör AF/ArmaFlex till ett idealiskt och hållbart lösningsalternativ i offentliga byggnader som skolor, sjukhus, äldreboenden, kontor och flygplatser samt för isolering av mekaniska system inom läkemedels- och livsmedelsindustrin.
Denna produktbeskrivning är en automatiserad översättning av den ursprungliga finska beskrivningen.