
För muspekaren över bilden för att zooma



CIRKULATOR GRUNDFOS CRE 1-4 1X230V TAAJUUSM
Grundfos CRE-serien är en vertikalt monterad, flerstegig centrifugalpump med integrerad frekvensomvandlare, där sug- och tryckanslutningar finns på samma nivå. Pumphuvud och ställning är gjorda av gjutjärn. Övriga våta delar är av rostfritt stål (EN 1.4301). Den mångsidiga CR-serien är lämplig för tryckförhöjning i till exempel industri, vattenverk och byggnadsteknik för värmeåtervinningssystem.
Pumpens motor har digitala och analoga ingångar och utgångar samt anslutning för kommunikationskort. Du kan till exempel ställa in hastigheten på en blandningspump genom att skicka temperaturmätning direkt till pumpen eller hålla en konstant tryck genom att skicka tryckinformation till pumpen. Du kan beställa CRE-pumpen med en version där trycksensorn redan är ansluten till pumpen på fabriken. E-pumpar har också tilläggsfunktioner som liknar PLC-logik. Du kan till exempel begränsa pumpens flöde med hjälp av en extern flödesmätare och FLOWLIMIT-funktionen.
CRE-pumpar används vanligtvis i till exempel värmeåtervinning, tryckförhöjning och alla applikationer där hög lyfthöjd krävs.
E-motorer är tillgängliga för alla modeller upp till 22 kW.
Denna produktbeskrivning är en automatiserad översättning av den ursprungliga finska beskrivningen.