
För muspekaren över bilden för att zooma





DRÄNERINGSPUMP GRUNDFOS CC5 A-1 1X230V 50HZ NIVÅVIPPA
Grundfos Unilift CC-pumpar är tillverkade av kompositmaterial och är avsedda för avlopp och överföring av gråvatten. De är lämpliga för att pumpa regnvatten, ytvatten och grundvatten som trängt in i källare, särskilt för avlämning av bassänger och brunnar. Genom att ta bort bottenfiltret kan vattenytan tömmas till 3 mm.
Grundfos Unilift CC är enkelt att använda, och A-modellen är utrustad med en hävstång och en hävstångsreglering för platsbesparing, vilket gör att pumpen kan användas i brunnar så små som 30 x 35 cm. Unilift CC är utrustad med en tillbakaslagsventil i tryckutgången, vilket förhindrar tillbakavattning från rörsystemet. Genom att ta bort bottenfiltret kan Unilift CC suga upp vatten till 3 mm.
Med hävstångsmodellen levereras en hävstångsreglering som möjliggör pumpning i små brunnar (diameter endast 30 x 35 cm).
Egenskaper- vätsketemperatur: 0…40 °C
- maximal genomgångsstorlek: Ř 10 mm
- maximal lyfthöjd, H: 5 m
- komposit, RST-filtre
- 10 m kabel med stickkontakt
- minsta utrymmeskrav 300 x 350 mm
- tryckutgång ovanpå och på sidan