KOMPOSITRÖR TIGRIS 75x7,5 5m

Produktkod
1750474

Wavin Tigris-komposit-systemets produkter är avsedda för dricksvatten samt uppvärmning eller kylning. Systemet består av patentbelagda kopplingar och kompositrör, vars montering baseras på en pålitlig och snabb radialpressningsteknik för att förena rören.

Tigris-produktfamiljens flerskiktiga kompositrör är lämpliga för användning i hela systemet. Ett rör för alla användningsområden. Den säkra Tigris-rörsystemet uppfyller kraven för varmvatten- och kallvattensystem samt värmepannor och golvvärmesystem. Den stora inre diametern säkerställer optimal flöde.

Eftersom rören är lätt att böja, krävs färre kopplingar och montering är enkel även i svårtillgängliga installationer. På grund av aluminiumskiktet behåller rören sin form efter böjning och expanderar mindre i längdriktning än kopparrör.

Rörens egenskaper
  • inre lager av PE-plast
  • ytterlager av HD-PE-plast
  • medellager av svetsat aluminium
  • uppfyller kraven i ISO 21003-standard
  • lätt att skära och lätt att böja
  • korrosionsbeständigt
  • minimerad termisk utvidgning
  • bred storleksomfattning 16-63 mm
  • användningsområden: dricksvatten- och uppvärmningssystem
  • anpassat för alla vattenkvaliteter
Kopplingar Tigris-kompositrör är kompatibla med Tigris K5 och Tigris K1 presskopplingar tillverkade av högkvalitativ PPSU-plast samt Tigris M5 metallpresskopplingar tillverkade av mässing. K5/M5-serien täcker diametrar mellan 16-40 mm, medan K1-serien täcker diametrar mellan 50-63 mm. K5- och M5-seriens kopplingar har funktionen Acoustic Leak Alert, som gör att olåsta, läckande kopplingar avger ett kraftigt pipande ljud vid testning. Denna produktbeskrivning är en automatiserad översättning av den ursprungliga finska beskrivningen.

Produktdetaljer

Produktegenskaper

Produktklass (ETIM)Multi-layered pipe, smooth (EC010225)
Material innerskiktPE (polyeten)
Materialkvalitet innerskiktPE-RT I
Material mellanskiktAluminium
Materialkvalitet mellanskiktÖvrigt
Material ytterskiktPE (polyeten)
Materialkvalitet ytterskiktPEHD-Xc
Antal lager5
Glasfiberförstärktnej
Diffusionsspärrja
Anslutning 1Rörände
Instickslängd anslutning 10 mm
Anslutning 2Rörände
Instickslängd anslutning 20 mm
TryckklassPN 10
Dimension (Nominell diameter)DN 65

Produktkoder

SAPCMB398
VVS1750474
Produktkod1750474
GTIN/EAN4026294797712
Tillverkarens produktkod3053972
Leverantörens produktkod3053972

Förpackningsinformation

Förpackningens mått (L x B x H)1000 x 75 x 75 mm
Förpackningens volym5.625 l
Förpackningens vikt1.812 kg
EnhetMeter
Förpackningsstorlekar5 / 165
Antal per förpackning
UNSPSC40141720
ProduktvarumärkeWAVIN
LeverantörWAVIN FINLAND OY

Miljö och säkerhet

Egenskaper

TypgodkännandeJa
Garanti (år)1

Tillverkare

NamnWavin Finland Oy
PostadressVisiokatu 1, 33720 Tampere