
För muspekaren över bilden för att zooma




TILLUFTSDON CLIMECON HALO 200-600
HALO, en högklassisk och modern luftfördelare utvecklad i samarbete med arkitekter för nedsänkta tak. HALO:s geniala form ger en sammanhängande, stilfull helhet där tak och fördelare slår ihop till en färdig design. Fördelaren fungerar tyst och utan luftströmskänsla och är lämplig för ett brett spektrum av olika tillämpningar.
HALO takfördelare för nedsänkt tak
Med en tidlös, renlinjig och skarp form är HALO designad för nedsänkt takmontering och skapar ett horisontellt luftfördelningsmönster. Apparaten är lämplig för stora luftmängder och passar mycket väl till olika typer av projekt.
Fördelaren bildar en stilfull och sammanhängande helhet med det nedsänkta taket. HALO lämnar det övergripande utseendet ovanligt finavslutat. Tekniken eller fästet syns inte, och tack vare det smarta formgivningen verkar fördelarens framsida som svävande i takytan.
Högklassig luftfördelning
Takfördelarens funktionella konstruktion möjliggör ett brett luftfördelningsmönster och luftutbytning utan luftström. HALO:s luftfördelningsriktning kan enkelt och pålitligt riktas i en, två, tre eller fyra riktningar.
HALO är kompatibel med FLO-kopplingslådan. Den exakta och säkra SlideFix-regleringen är både användarvänlig och möjliggör exakt dimensionering av hela luftutbytningssystemet. Genom SlideFix-regleringsmekanismen uppnås noggrannhetsklass 1.
Flera monteringsalternativ
HALO är lämplig för 600×600 mm nedsänkta tak, men i sortimentet finns också en modell för montering genom ett hål i taket.
HALO kan också användas för avluft. I så fall kan också FLO-kopplingslådan användas.
Egenskaper:
horisontell blåsning
luftfördelningsriktning kan ställas in i 1, 2, 3 eller 4 riktningar
finns i storlek 600×600 mm för nedsänkta tak