
För muspekaren över bilden för att zooma




KÖKSFLÄKT THERMEX LONDON II 76CM RF/SVART
Thermex London II svart/RST med egen motor är en av marknadens mest stilfulla vertikala kökfläktar. Den har en mycket effektiv motor och är utrustad med en användarvänlig Glass Touch-styrning.
Tekniska data- minsta luftmängd [m3/h]: 276
- minsta ljudnivå [dB(A)]: 45
- maximal luftmängd [m3/h]: 537
- maximal ljudnivå [dB(A)]: 57
- luftmängd med turbo [m3/h]: 676
- ljudnivå med turbo [dB(A)]: 63
- drift: Glass Touch
- material: Rostfritt stål och svart glas
- aluminiumfettfilter (2)
Thermex London II har ett tydligt overallutseende och en behaglig formgivning. London II-kökfläkten skiljer sig ut med en böjd frampanel som skapar en rundare och mer lugn formgivning. Den har mycket god sugförmåga, låg energiförbrukning (energiklass A) och låg ljudnivå. Den är endast tillgänglig i 76 cm bredd med svart glas, med 3 hastigheter + turbofunktion och Glass Touch-styrning. Sugförmågan för London II-modellen är upp till 537 m3/h och upp till 676 m3/h vid användning av turbofunktionen.
Med de tillgängliga tillbehören – cyklingsfilter (aktivt kol) – kan du installera kökfläkten som cirkulationsfläkt när anslutning till en utblåsningskanal inte är möjlig. Om du vill ha bättre filtration än normalt, så har Thermex Plasmex-filtrets reningskapacitet upp till 96,5 % och en livslängd upp till 10 år utan underhåll.
Med de tillgängliga tillbehören Thermex Trigger- eller Pro Link-modulen kan du balansera din bostads luftutväxling när kökfläkten är i drift, om du till exempel har en värmeåtervinning. Detta är en mycket viktig funktion, särskilt med en kökfläkt med hög sugförmåga.
Med förlängningsrören kan du installera London II-modellen upp till 3,3 meters takhöjd.
Denna produktbeskrivning är en automatiserad översättning av den ursprungliga finska beskrivningen.