
För muspekaren över bilden för att zooma




KABELSKÅP E-MOBILITY AHMA LKM16132VX
Laddningscentralerna är väggmonterade elcentraler som beaktar behoven och kraven i laddningscentralstandarderna. Temperaturhantering är särskilt viktigt vid laddning av elbilar, så UTUs laddningscentraler har alltid komponentbaserade ventilationsutrymmen och fältbaserad ventilation. Kapslingsklass är IP31 på grund av den ventilerade konstruktionen, vilket kan höjas till IP34 genom att installera ett skyddsskåp ovanpå centralen (lämpligt skyddsskåp LKS1490 snr 3436871).
För mätning av elleverantören har mätmodellerna (LKM och LJKM) en M2-mätplats och strömtransformatorer i noggrannhetsklass 0.2S, samt ett kombinationsöverspänningsskydd Hager SPA930 med larmkontakter. En 63A-anslutning från elleverantören kan anslutas till centralen, vilket är billigare än en effektanslutning. Senare, när effektbehovet ökar, kan anslutningen ökas till 125A. Detta kan göras i centralen med hjälp av en DIP-switch på effektbrytaren (brytarstatus kan förseglas).
Laddningscentral Ahma LKM16132VX egenskaper- Märkström 160A (kan väljas 100A / 125A / 160A)
- Utgångar 32st ADM466C (Hager jordfelsbrytare C-kurva 16A, 4-pol. 30mA)
- Inmatning kompaktbrytare HHT160DR med utlösare (Hager H3+)
- Nätverksanalysator med Modbus-dataöverföringsbuss (Circutor CVM-C11)
- Inmatningsanslutningar HYT005H (Al/Cu 50-185mm˛)
- Växelanslutningar Al/Cu 2,5-35mm˛ för laddningsutgångarna
Vid laddning av elbilar fungerar utgångskomponenterna i centralen ofta nära märkströmmen, så temperaturhantering är mycket viktigt för centralens livslängd.
Centralen beaktar temperaturhanteringsbehoven i enlighet med laddningsbelastningen:- fältbaserad ventilation
- luftutrymmen i laddningsutgångarna
- värme-nöd-stopp-funktion
Utjämningsfaktor för laddningsutgångarna 1 (i enlighet med kravet i laddningscentralstandarden).
Laddningscentralen har DIN-skenbaserad sensorering, som implementerar beredskap för dynamisk temperaturhantering. När centralen ansluts till ett eParking-bakgrundssystem kan laddningscentralen dynamiskt hantera laddningsbelastningen baserat på temperaturen i utgångskomponenterna.
LivscykelhanteringCentralen har ett reserverat utrymme för enheter för laststyrning. Laststyrningsutrymmet är ett allmänt utrymme för enheter, där alla typer av enheter kan installeras. I enhetsutrymmet finns en reservation för en laststyrningsenhet för eTolppa-systemet (eG) för flerstegs laststyrning. När en laststyrningsenhet för eTolppa-systemet installeras i centralen behövs ingen separat anslutningsenhet i laddningsstationerna.
Om värme-nöd-stopp-funktionen upprepade gånger bryter strömförsörjningen under centralens livslängd är det bra att överväga att implementera dynamisk temperaturhantering. I funktionen kan bakgrundssystemet begränsa laddningsstationernas belastning steglöst baserat på temperaturen i utgångskomponenterna.
Centralen har en Denna produktbeskrivning är en automatiserad översättning av den ursprungliga finska beskrivningen.